Euromince - nielen zadky sú rôzne

Autor: Marek Mikúšek | 10.2.2011 o 13:25 | (upravené 10.2.2011 o 20:40) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1335x

Sme vďaka našim eurominciam európskejší? Do dnešného dňa by som odpovedal na túto otázku - NIE! Po dnešku však moja odpoveď nemôže byť jednoznačná - možno áno, možno nie? Neviem!

Rozdielne eurominceRozdielne eurominceMarek Mikúšek

Dnes sa mi zrútilo moje presvedčenie, že euromince sú na prednej strane rovnaké. To tu už dnes naozaj nikto nič negarantuje?

Pri prechode na euro nám predsa tvrdili, že euromince sú na svojej prednej strane rovnaké. Keď som však dnes svojou nešikovnosťou vysypal obsah svojej peňaženky, došlo k odhaleniu, že predok euromincí je rôzny. Teda existujú minimálne dva druhy.

Pri zbieraní môjho peňaženkového bohatstva som si prezeral zadné strany euromincí. Mimochodom tie naše sú fakt pekné! Ale keďže som nemal čo robiť, tak som začal porovnávať aj predné strany. A v tom to prišlo - zistenie dňa. Nemecká a slovenská dvojeurovka vyzerajú inak aj z prednej strany. Na tej nemeckej je mapa Európy tak trochu zdeformovaná. Nie je na nej Nórsko, či štáty bývalej Juhoslávie. Rovnako je na tom aj holandská minca.

Táto skutočnosť ma prinútila pátrať po ostatných minciach. Zašiel som do lahôdok a kúpil som si rožok. Platil som päťeurovkou s požiadavkou, aby mi vydali dve rôzne dvojeurové mince. Podarilo sa mi tak získať slovinskú mincu! Vďaka nej sa mi mozaika uzatvára. Slovinsko má rovnakú prednú stranu dvojeurovej mince ako Slovensko.

Hurá! Je tu teda záver môjho zistenia. Štáty, ktoré prešli na euro dávnejšie, majú zobrazenú len Eurozónu. Štáty, ktoré pristúpili do Eurozóny neskôr, tam majú celú Európu!

A potom nech mi tvrdia, že rozdiely medzi starými a novými členmi únie sa zmazávajú. Blbosť! Aj v tomto sa odlišujeme! Teraz však s hrdosťou môžeme povedať, že my máme na eurominciach viac Európy - sme teda európskejší?

A mimochodom, ten rožok bol dosť "gumový". Asi nebol dnešný :-(

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?